- Публикувана на 25 Февруари 2025
Знаете ли какво са PFAS? Това са синтетични химикали, известни като "вечни химикали" заради тяхната устойчивост в околната среда. Те се използват в редица продукти като незалепващи съдове, водоустойчиви материи и противопожарни пени. Проблемът е, че PFAS са токсични и се натрупват в нашето тяло и природата, което може да доведе до сериозни здравословни проблеми. Проектът PROMISCES и ние като част от него, работим върху решения за справяне с PFAS в нашите водни ресурси, за да осигурим безопасното повторно използване на водата.
Нашият екип участва в проекта чрез Центъра за компетентност„Clean & Circle“ „Чисти технологии за устойчиво развитие – вода, отпадъци, енергия за кръгова икономика“. В рамките на PROMISCES си сътрудничим с Столично предприятие за третиране на отпадъци – София, за да намерим устойчиви решения за справяне със замърсяването.
🔬 Какво правим?
📌 Работим по WP4 и WP5 на проекта.
📌 Водим изследвания, фокусирани върху иновативно третиране на инфилтрата от депата за отпадъци, за да се намали замърсяването до минимум.
📌 Анализираме десет общински депа и извършваме масовопоточен анализ.
📌 Изпитваме плазмено третиране в лабораторни условия за редуциране на PFAS.
🔎 Нашата цел?
✔️ Оценка на ефективността на технологиите за третиране на инфилтрата.
✔️ Анализ на биологичната активност при пречистването.
✔️ Проучване на възможността за удължаване на жизнения цикъл на утайките и превръщането им в ползотворен продукт.
🔬 Продължаваме изследванията върху токсичността на PFAS! 🌍♻️
Нашият екип работи усилено върху разработването, тестването и валидирането на нови методи за определяне на комплексната токсичност на PFAS и ограничаване на тяхното разпространение в околната среда.
📌 Какво правим?
✅ Оценяваме токсичността чрез флуоресцентни методи, измервайки метаболитната активност на Escherichia coli и интензивността на флуоресценцията.
✅ Проучваме намаляването на токсичността на инфилтрата чрез плазмени методи за третиране.
✅ Тестовете включват различни плазмени източници, за да се разградят PFAS и да се намали техният токсичен ефект.
🌱 Целта ни?
✔️ Да намерим ефективни решения за премахване на тези „вечни химикали“ от замърсени води.