Екип – Институт по микробиология „Стефан Ангелов“ – БАН
Чл.-кор. Христо Найденски, двмн
Водещ изследовател
Научни интереси: Патогенни бактерии; Хранителни зоонози; Фактори и механизми на бактериалната вирулентност; Бактериално-гостоприемникови взаимоотношения; Медицинска и ветеринарна Микробиология; Инфекциозна имунология; Молекулярна биология и екология на Патогените; Нови антибактериални и антигъбни агенти; Антимикробна резистентност
Доц. д-р Златка Алексиева
Микробиология: Микробна генетика – бактерии, дрожди и плесени; Биохимия: Биодеградация на ароматни и алифатни токсични съединения. Микробен метаболизъм и регулация; Молекулярна биология: Генно клониране; Регулация на генната експресия.
Доц. д–р Веселин Късовски
Инфекциозна микробиология; хранителни зоонози; антимикробни средства; антимикробна резистентност; фотодинамично инактивиране на патогенни микроорганизми.
Главен асистент Мая Захариева
Молекулярно-биологична идентификация за хранителни патогени; антимикробна резистентност; антимикробна активност и цитотоксичност на съединения от природен и синтетичен произход; инфекции и неоплазии; бактериално-гостоприемникови взаимоотношения.
Главен асистент Мария Гергинова
Mолекулярно-генетични изследвания на бактерии, дрожди и плесени: видова идентификация с помощта на PCR и ДНК секвенционен и филогенетичен анализ; Изследване на процеса на разграждане на ароматни замърсители на почви и води с индустриален произход: кинетика на растеж и деградация, анализ на разградни продукти, ензимни анализи и лабораторна оценка на технологично значими микробни щамове.
Главен асистент д-р Звездимира Цветанова
Микробиология на водата: биофилми в промишлени водни системи; бактериални взаимодействия в биофилмовото съобщество; екология на патогенните бактерии; антимикробна резистентност на микробиома в природни и антропогенно повлияни води. Водоснабдяване и канализация: микробиологично качество на питейната вода; биофилми в питейно-битови водоснабдителни системи; влияние на материалите, в контакт с питейната вода, върху общия микробен растеж; пречистване на водите. Микробиология на околната среда. Промишлена микробиология.
Асистент Надежда Пенева
- Морфологични и физиологични анализи на микроорганизми – бактерии, дрожди и плесени; - Изследване на процеса на разграждане на ароматни замърсители на почви и води с индустриален произход
Асистент д-р Людмила Димитрова
–Патогенни бактерии; –Хранителни зоонози; –Нови антибактериални и антигъбни агенти с растителен и животински произход; -Механизми на бактериална вирулентност, вкл. кворум сенсинг (биофилм образуване, подвижност и др.); –Антимикробна резистентност; –Молекулярна биология; -Ин витро и ин виво токсичност; –Екология, вкл. определяне качеството на води посредством макрозообентосни съобщества; –Фитохимия;
Микробиолог Ива Цветкова
–Патогенни бактерии; –Хранителни зоонози; –Нови антибактериални и антигъбни агенти; –Антимикробна резистентност.
д-р Мила Добромирова Калева, двм
д-р Мила Добромирова Калева, двм, асистент в департамент „Инфекциозна микробиология“ при Институт по Микробиология „Стефан Ангелов“- БАН. Позицията й в проекта е на изследовател. Д-р Калева изследва и идентифицира патогенни бактерии в отходни и питейни води, наноси, утайки в райони около пречиствателните станции.
Катя Цветанова Стоянова, Изследовател пост-докторант по проекта
Професионалният ми опит и е свързан с областта на микробиологията, микробната генетика, биохимията, молекулярната биология, екология и опазване на околната среда и водите. Голяма част от този опит е придобит в института по микробиология към БАН, където съм зачислена като докторант през 2014, от 2019 имам образователна степен „доктор”и съм назначена като специалист с висше образование в института, където понастоящем заемам длъжността асистент. Работата ми по проекта към Центъра по компетентност е свързана с култивиране и проучване на способностите на бактериални, плесенни и дрождеви щамове да разграждат различни пестициди и ксенобиотици с моно- и полиароматни молекули, които са често срещани индустриални замърсители в околната среда, определяне на деградационна активност, ензимна активност, установяване на гени, свързани с процесите на биодеградация.
Този имейл адрес е защитен от спам ботове. Трябва да имате пусната JavaScript поддръжка, за да го видите.
Обновено на 23.10.2022г.